آیا هکر ها می توانند از طریق اثر حرارتی انگشتان روی کیبورد پسورد کاربران را بفهمند؟

در هنگام تایپ با استفاده از کیبورد، گرمای بدن  از به وسیله نوک انگشتان به کلید ها انتقال داده می شود که این تاثیر حرارتی به وسیله  دوربین های مخصوص موجود تا سی ثانیه بعد از برخورد انگشت و دکمه قابل ردیابی می باشد.
حال محققان دانشگاه ایروان کالیفرنیا طی پژوهشی به این نتیجه رسید ند که امکان شناسایی کلید های فشرده شده هنگام تایپ پسورد توسط هکرها وجود دارد و این افراد با محدود شدن کلیدها آسان تر به کلمه عبور کاربر را کشف پی خواهند برد.

اثر حرارتی انگشتان حداقل ۳۰ ثانیه پس از برخورد با کیبورد قابل شناسایی است

بر اساس گفته های محققان اثر حرارتی بدن روی کیبورد به مرور از بین می رود اما در این فاصله یک بازه زمانی کوتاه موجود است. که در این فاصله امکان کلیدهای فشرده شده و ترتیب فشرده شدن آنها را می توان با دقت خوبی شناسایی کرد. این نوع حمله سایبری که بیشتر به فیلم های سینمایی شبیه است به وسیله کیبورد های مختلف و یک دوربین حرارتی به فاصله ۶۰ سانتیمتری از دست کاربر، توسط تیم پژوهشی آزمایشاتی صورت گرفته و نتایج مشابهی به دست آمده است.

جالب این است که بدانید که دوربین به کار رفته در پژوهش مرد نظر ساخت شرکت «FLIR» می باشد که ارزان ترین محصول آن به نام «FLIR One Pro» با قیمت ۴۰۰ دلار می باشد که امکان اتصال به طور  مستقیم به تلفن های هوشمند را هم دارد.

طبق تحقیقات انجام شده کسانی که هنگام تایپ کردن تنها از نوک انگشتان خود استفاده می کنند، اثر حرارتی واضح تری را در اختیار هکرها می گذارند. اما قرار دادن بخش بیشتری از انگشتان روی کیبورد و استراحت دادن آنها روی کلیدهای گوناگون باعث ایجاد نویز حرارتی می شود و باعث به دردسر افتادن هکر ها می شود.

محققان دانشگاه ایرواین در پایان سه نتیجه اصلی آزمایش را این گونه بیان کردند:

  1. استفاده از کیبورد فیزیکی برای وارد کردن پسورد از آنچه تصور می شد ناامن تر می باشد.
  2. امکان حمله سایبری با استفاده از دوربین های حرارتی واقعیت دارد.
  3. زمان آن فرا رسیده که یا کیبوردها را کنار بگذاریم، یا از روش های دیگری برای احراز هویت استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *