نصب و راه اندازی هارد اکسترنال رومیزی

نصب هارد اکسترنال رومیزی| راه اندازی هارد اکسترنال رومیزی

هنگامی که در حال خواندن این مقاله هستید، ممکن است قصد خرید هارد اکسترنال را کرده باشید یا شاید هارد اکسترنال رومیزی خریداری کرده‌اید و به دنبال راهنمایی یا نحوه استفاده از آن هستید. چنانچه در موقعیت های گفته شده قرار گرفته اید باید به شما بگوییم که آسوده خاطر باشید; چرا که ما در این مقاله قصد داریم تا  آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی روی تمامی سیستم ها را توضیح دهیم.

هارد اکسترنال رومیزی برای تمامی کسانی که بدنبال یک محل امن برای نگهداری اطلاعات خود هستند مناسب بوده و در شرایط کنونی که اطلاعات دارای حجم زیاد تری می‌باشند، یک وسیله کاربردی و تقریبا ضروری به حساب می آید.

همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره هارد اکسترنال رومیزی و نحوه استفاده از آن بدست بیاورید.

هارد اکسترنال رومیزی| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی| هارد اکسترنال دسکتاپی
هارد اکسترنال رومیزی| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی| هارد اکسترنال دسکتاپی

هارد اکسترنال رومیزی چیست؟

اولین نکته ای که در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی باید بدانیم این است که هارد اکسترنال یک حافظه ذخیره سازی است که این روزها به علت بالا رفتن حجم اطلاعات کاربران، نیاز به خرید آن در میان کاربران بسیار افزایش پیدا کرده است. هارد اکسترنال دارای دو نوع قابل حمل و رومیزی است. درباره این دسته بندی ها باید گفت که هردوی آنها عملکردی یکسان دارند و فقط از نظر ظرفیت و ظاهر با هم تفاوت دارند.

هارد دیسک های رومیزی، همانطور که از نامشان پیداست معمولا در ابعادی هستند که روی میز به طور ثابت قرار بگیرند. این هارد دیسک ها برای آرشیو و نگهداری فایل های مختلف بسیار کاربردی هستند و پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای نگهداری اطلاعاتتان حافظه ای امن می‌خواهید، هارد اکسترنال رومیزی انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.

هارد اکسترنال desktop در نحوه اتصال کمی با هارد دیسک های اکسترنال portable تفاوت دارد; علت اصلی آن هم این است که هارد دیسک های دسکتاپی برای تامین انرژی خود نیاز به آداپتور دارند تا از طریق برق شهری این انرژی را تامین کنند. در حالی که هارد دیسک های قابل حمل از طریق پورت USB این کار را انجام می‌دهند.

همچنین برای اتصال این هارد به سیستم نیاز به کابل اصلی هارد اکسترنال می‌باشد که یک سر آن USB 3.0 و یک سر دیگرش MICRO-B باشد.

این نکته را همیشه گوشه ذهن خود داشته باشید که برای اتصال هارد به سیستم از کابل اصلی هارد استفاده کنید.

نصب هارد اکسترنال دسکتاپ روی سیستم| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی روی سیستم
نصب هارد اکسترنال دسکتاپ روی سیستم| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی روی سیستم

نصب هارد اکسترنال رومیزی روی سیستم

هنگامی که میخواهید هارد اکسترنال رومیزی خود را به سیستم متصل کنید، باید حتما کابل اصلی هارد را به همراه آداپتور برق همراه داشته باشید. نکته بعدی این است که هارد شما دسترسی به پریز برق داشته باشد تا آداپتور را به دو شاخه برق یا محافظ متصل کنید. اگر می‌خواهید هارد اکسترنال خود را به  کامپیوتر متصل کنید، حتما از درگاه USB پشت کیس استفاده کنید. معمولا درگاه های جلویی کیس در ولتاژ دچار اختلال هستند و ممکن است هنگام اتصال، هارد اکسترنال رومیزی شما را دچار آسیب دیدگی کنند.

در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی ابتدا آداپتور را به هارد دیسک خود وصل کرده و از طریق کابل و پورت USB به سیستم متصل کنید. هارد شما آماده به کار می‌شود و می‌توانید شروع به استفاده کنید.

راه اندازی هارد اکسترنال رومیزی روی سیستم

برای راه اندازی و شروع به کار هارد اکسترنال رومیزی روی سیستم، پس از اینکه هارد به سیستم متصل شود درایوی را به ما نشان می‌دهد که ازین پس شما می‌توانید داده ها و اطلاعات خود را روی آن ذخیره کنید.

ممکن است شما بخواهید ویندوز سیستم خود را روی هارد اکسترنال تان نصب کنید. برای این کار شما نیاز به پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود دارید. در ادامه مقاله آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال رومیزی را خدمت شما خواهیم گفت. پس همراه ما باشید.

نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال رومیزی

برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال رومیزی در راستای نصب ویندوز، باید هیچ اطلاعاتی از پیش در هارد خود نداشته باشید. به این دلیل که هارد در مدت زمان پارتیشن بندی فرمت می‌شود و اطلاعاتی که از پیش در آن وجود داشته از بین می‌رود.

همچنین ترجیحا از ویندوز 10 برای این کار استفاده کنید; به دلیل اینکه دسترسی های آن برای پارتیشن بندی بسیار راحت تر می‌باشد.

برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال دسکتاپ، ابتدا باید وارد صفحه DISK MANAGEMENT شوید. برای پیدا کردن این صفحه در ویندوز 10 میتوانید با استفاده از کلید ترکیبی WIN + R و وارد کردن این جمله (diskmgmt.msc) در صفحه RUN به آن دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که وارد صفحه DISK MANAGEMENT شدید، پس از اینکه هارد خود را شناسایی کردید، بر روی قسمتی خالی از فضای کنار هارد دیسک کلیک راست کنید و گزینه New Common Volume را انتخاب نمایید.

در قسمتی که برای شما نمایش داده شد شما باید فضای پارتیشن خود را برحسب مگابایت تعیین کنید و سپس گزینه NEXT را بزنید.

در مرحله بعد باید قسمت جدید را با حروف انگلیسی نسبت به هم متمایز کنید. پس از آن در آخرین مرحله گزینه فرمت سریع را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا پارتیشن های شما ایجاد شود.

با مطالعه آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی دیگر نگران پارتیشن بندی هارد خود نباشید و با خیال راحت و با آموزش های داده شده هارد خود را پارتیشن بندی نمایید.

نصب هارد اکسترنال دسکتاپ روی تلویزیون| نصب هارد اکسترنال روی تلویزیون
نصب هارد اکسترنال دسکتاپ روی تلویزیون| نصب هارد اکسترنال روی تلویزیون

نصب هارد اکسترنال رومیزی روی تلویزیون

اگر می خواهید یک هارد اکسترنال رومیزی را به تلویزیون خود وصل کنید، نکاتی وجود دارد که قبل از اتصال هارد به تلویزیون باید بدانید. مثلا باید بدانید تلویزیونی که می خواهید برای نمایش اطلاعات هارد اکسترنال استفاده کنید از پورت USB استفاده می کند یا خیر؟ آیا فرمت هارد برای تلویزیون قابل شناسایی است؟

نکته مهم دیگر در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی این است که شما نباید هیچ رمز عبوری روی هارد اکسترنال خود داشته باشید. دلیل این امر این است که تلویزیون هارد دیسک های دارای رمز عبور را به عنوان منابع ناشناخته شناسایی می کند و اطلاعات مربوط به آنها را نمایش نمی دهد.

پس از بررسی این نکات، هارد دیسک خود را به قسمتی از تلویزیون که دارای پورت USB است وصل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه راه اندازی هارد رومیزی به تلویزیون تا ادامه مقاله همراه ما باشید.

راه اندازی هارد اکسترنال دسکتاپ روی تلویزیون

مهم ترین مسئله پس از اتصال هارد اکسترنال دسکتاپ به تلویزیون، فرمت هارد دیسک بوده که مشخص می‌کند که اطلاعات قابل نمایش هستند با خیر. اکثرا تلویزیون های نسل جدید با فرمت NTFS که فرمت پیش فرض هارد است سازگار هستند و اگر هارد رمز نداشته باشد به راحتی اطلاعات را در تلویزیون نمایش می‌دهند.

اما تلویزیون های نسل گذشته ممکن است این فرمت را پشتیبانی نکنند و برای استفاده از هارد اکسترنال در تلویزیون نیاز به تغییر فرمت آنها باشد.

در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی این مسئله برای شما قابل حل می‌شود و در ادامه درباره تغییر فرمت هارد اکسترنال برای تلویزیون صحبت خواهیم کرد.

تغییر فرمت هارد اکسترنال متناسب با تلویزیون

برای تغییر فرمت هارد اکسترنال رومیزی باید ابتدا وارد DISK MANAGEMENT شویم و پس از انتخاب هارد مورد نظر روی آن کلیک راست کنیم. گزینه CONVERT TO MBR رو انتخاب کرده و یک پارتیشن جدید ایجاد کنید. شما می‌توانید از این طریق هارد دیسک رومیزی خود را برای اتصال به تلویزیون آماده کنید.

اتصال هارد به گوشی| نحوه اتصال هارد به گوشی| اتصال هارد به موبایل یا تبلت
اتصال هارد به گوشی| نحوه اتصال هارد به گوشی| اتصال هارد به موبایل یا تبلت

نصب هارد اکسترنال روی گوشی یا تبلت

برای نصب هارد اکسترنال قابل حمل روی گوشی فقط به یک کابل رابط احتیاج داریم تا هارد اکسترنال رومیزی را به گوشی متصل کنیم.

نکته مهم در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی این است که در هارد دیسک های قابل حمل، شما با استفاده از یک پاور بانک یا دستگاه HUB باید برق و انرژی مورد نیاز هارد را تامین می‌کنید; اما هارد دیسک های رومیزی به دلیل اینکه به همراه خود آداپتور دارند، نیازی به چیز دیگری ندارند و تنها یک رابط بین گوشی موبایل و کابل USB کافی است.

راه اندازی هارد اکسترنال رومیزی روی گوشی

معمولا تلفن همراه های هوشمند اندرویدی فرمت NTFS را پشتیبانی نمی‌کنند. تلفن های همراه هوشمند و تبلت های اندرویدی عموما فرمت FAT32 و exFAT را به راحتی پشتیبانی می‌کنند. هارد دیسک های اکسترنال در زمان تولید با فرمت NTFS تولید می‌شوند و برای استفاده در گوشی یا تبلت باید فرمت آن تغییر پیدا کند.

در ادامه مقاله آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی به شما آموزش داده می‌شود که چگونه فرمت هارد اکسترنال رومیزی خود را تغییر دهید. همراه ما باشید.

تغییر فرمت هارد اکسترنال رومیزی برای اتصال به گوشی

برای تغییر فرمت هارد اکسترنال روی گوشی ابتدا باید هارد خود را به یک سیستم متصل کرده و پس از اینکه درایو هارد نمایش داده شد، روی آن راست کلیک کرده و روی قسمت FORMAT کلیک می‌کنیم.

از قسمت FILE MANAGER فرمت مد نظر را انتخاب کرده و سپس دکمه فرمت را انتخاب می‌کنیم.

پس از اتمام این فرآیند ویندوز به شما گزارشی را ارائه خواهد کرد که هارد دیسک شما با موفقیت تغییر فرمت پیدا کرد یا خیر.

اتصال هارد اکسترنال رومیزی به ps4| اتصال هارد به ps4
اتصال هارد اکسترنال رومیزی به ps4| اتصال هارد به ps4

نصب هارد اکسترنال بر روی PS4

اگر PS4 دارید و می‌خواهید فضای بیشتری برای ذخیره سازی بازی‌هایتان داشته باشید، می‌توانید با استفاده از یک هارد اکسترنال فضای PS4 خود را ارتقا دهید. برای این کار باید PS4 را از طریق پورت USB که در قسمت پشت کنسول وجود دارد را به آن متصل کنید و طی یک فرآیندی که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد، هارد دیسک را به عنوان محل ذخیره سازی کنسول انتخاب کنید.

یک نکته مهمی که در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی وجود دارد این است که حتما اطمینان حاصل کنید که هارد اکسترنال رومیزی خریداری شده دارای پورت USB 3.0 و حداقل 250 گیگابایت فضا است. زیرا حداقل فضایی که در PS4 به آن احتیاج داریم 250 گیگ می‌باشد.

همچنین نیاز به یک پریز برق یا محافظ برای اتصال آداپتور هارد داریم. حتما به یاد داشته باشید که اتصال این نوع از هارد دیسک ها به هر سیستم یا کنسولی در صورت وجود آداپتور برق صورت می‌گیرد.

راه اندازی هارد اکسترنال روی PS4

برای اینکه هارد اکسترنال رومیزی روی PS4 قابل مشاهده باشد، فرمت آن باید به exFAT تغییر کند. در غیر این صورت ممکن است هارد دیسک رومیزی شما را پشتیبانی نکند و اطلاعات داخل هارد نمایش داده نشود. بنابراین نیاز به تغییر فرمت دارد و این عمل باید توسط خود سیستم انجام شود و راهکار آن بسیار ساده است. در ادامه آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی نحوه تغییر فرمت هارد برای PS4 را توضیح خواهیم داد.

پس از تغییر فرمت هارد دیسک رومیزی، این بار باید هارد را به کنسول متصل کرده و وارد قسمت DEVICE شویم. در آن قسمت USB DEVICE MANAGER را انتخاب می کنیم هنگامی که صفحه باز شد، باید بررسی کنیم که پلی استیشن ما هارد ما را شناسایی می‌کند یا خیر؟ معمولا هارد دیسک به راحتی توسط کنسول شناخته می شود. اگر نام درایو خود را در این قسمت مشاهده کردید، باید منتظر بمانید تا کنسول هارد دیسک شما را برای نصب بازی آماده کند.

تغییر فرمت هارد اکسترنال رومیزی در PS4

همانطور که قبلاً گفتیم، برای باز کردن هارد در PS4 باید فرمت هارد اکسترنال را تغییر دهیم.

برای این کار باید هارد را به سیستم متصل کرده و با کلیک راست بر روی هارد و انتخاب قسمت format در قسمت File Manager فرمت هارد را به eXFAT تغییر دهیم.

نصب هارد اکسترنال رومیزی روی ps5| اتصال هارد اکسترنال به ps5
نصب هارد اکسترنال رومیزی روی ps5| اتصال هارد اکسترنال به ps5

نصب هارد اکسترنال رومیزی روی PS5

نسل جدید کنسول های بازی پلی استیشن با وجود کیفیت بالا و حرفه ای بودن، فضای بسیار کمی برای نگهداری بازی ها در داخل خود دارند و این مشکل طرفداران این کنسول را آزار می دهد. به همین دلیل برای افزایش فضای داخل PS5 پیشنهاد می‌شود تا از هارد اکسترنال دسکتاپی استفاده کنید.

این هارد دیسک ها معمولا در جایی ساکن هستند و گزینه خوبی برای قرار دادن در کنار پلی استیشن شماست.  برای نصب هارد اکسترنال رومیزی روی PS5 باید آن را به پورت های USB که در قسمت پشت کنسول وجود دارند متصل کنیم.  در آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی روی ps5 باید بدانید که پورت های جلوی ps5 از هارد اکسترنال پشتیبانی نمی کنند. همچنین حتما هارد دیسک خود را در نزدیکی پریز برق قرار دهید تا آداپتور را به آن متصل کنید.

راه اندازی هارد اکسترنال دسکتاپ در PS5

برای اینکه هارد اکسترنال فضایی برای ps5 فراهم کند باید با فرمت exFAT به کنسول متصل شود. پس از اتصال هارددیسک رومیزی ، باید با پلی استیشن وارد تنظیمات شوید و گزینه STORAGE را انتخاب کنید.

سپس usb extend storage را انتخاب کرده و هارد دیسک را فرمت کنید. بعد از مدتی خود هارد به طور خودکار به PS5 متصل می شود.در ادامه آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی به شما تغییر فرمت هارد اکسترنال روی ps5 را آموزش خواهیم داد.

تغییر فرمت هارد اکسترنال برای PS5

فرمت هارد اکسترنال استفاده شده در ps5 همانند ps4 می باشد و اگر هارد از ps4 پشتیبانی می کند نیازی به تغییر فرمت نیست. اما اگر می خواهید هارد اکسترنال خود را وصل کنید و کنسول هارد را نشان نمی دهد باید آن را به سیستم متصل کرده و روی هارد کلیک راست کنید و فرمت را روی exFAT قرار دهید.

هارد اکسترنال رومیزی| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی| هارد اکسترنال دسکتاپی
هارد اکسترنال رومیزی| نحوه استفاده از هارد اکسترنال رومیزی| هارد اکسترنال دسکتاپی

نکات مهم در جا به جایی هارد اکسترنال رومیزی

هر محصولی که خریداری می کنید دارای مزایا و معایبی است که به شما کمک می کند عمر آن را افزایش دهید. یکی از مهمترین جنبه های مراقبت از هارد اکسترنال، مدل حمل و نقل محصول است که طول عمر و وضعیت هارد دیسک را تعیین می کند.

در مقالعه آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی ما سعی بر این داریم تا نکات مهم و کاربردی را در ارتباط با نحوه صحیح حمل و نقل هارد اکسترنال به شما انتقال دهیم.

هارد اکسترنال در هر دسته بندی باشد، روی ضربه خوردن بسیار حساس است و با کوچکترین ضربه ممکن است اطلاعات شما از بین برود.

همچنین از نکات مهم دیگری که درباره هارد دیسک اکسترنال دسکتاپ وجود دارد، این است که هنگامی که کار شما با هارد اکسترنال تمام می‌شود، موکدا توصیه می‌کنیم که هارد را پس از جداسازی از سیستم یا کنسول جا به جا نکنید; زیرا هد تا حداقل یک دقیقه بعد از جداسازی از سیستم در حال چرخش است و تکان دادن آن ممکن است باعث برخورد با پلتر شود و اطلاعات آسیب ببینند.

هارد اکسترنال رومیزی چیست؟| نحوه استفاده هارد اکسترنال رومیزی| نکات مهم درباره هارد اکسترنال
هارد اکسترنال رومیزی چیست؟| نحوه استفاده هارد اکسترنال رومیزی| نکات مهم درباره هارد اکسترنال

جمع بندی هارد اکسترنال رومیزی

هارد اکسترنال رومیزی حافظه ای است که همیشه در دسترس است و به لطف آن همیشه فضای کافی برای ذخیره هر چیزی خواهید داشت. این هارد دیسک ها معمولا در ظرفیت های بالایی تولید می‌شوند و گزینه خوبی برای نگهداری و آرشیو حجم زیادی از اطلاعات هستند.  شما می توانید تنها با تغییر فرمت هارددیسک تان، بر روی هر نوع سیستم و کنسولی از هارد اکسترنال دسکتاپ استفاده کنید.

اگر از اطلاعات جمع آوری شده تا اینجا در مقاله آموزش نصب هارد اکسترنال رومیزی راضی هستید، نظر خود را بنویسید و چنانچه پرسشی درباره هارد اکسترنال دسکتاپ داشتید با ما درمیان بگذارید تا همکاران بخش مارکتینگ در اسرع وقت پرسش تان را پاسخ دهند. همچنین با تماس با شرکت فیوچر و پرسش از مسئول فنی می توانید سوالات یا مشکلات فنی خود را برطرف کنید.

سپاس بیکران که همراه ما بودید.

 

سوالات متداول

آیا هارد اکسترنال دسکتاپ نیاز به پارتیشن بندی دارد؟

هارد دیسک های اکسترنال از بدو تولید دارای یک درایو هستند. اما چنانچه نیاز به چندین درایو دارید باید ابتدا هارد رو فرمت و پارتیشن بندی کنید.

آیا از هارد اکسترنال  رومیزی می‌توان برای افزایش فضای PS4 یا PS5 استفاده کرد؟

در کنسول های بازی این امکان وجود دارد تا شما از هارد اکسترنال به عنوان حافظه اصلی استفاده کنید.

آیا میتوان گوشی هوشمند را به هارد اکسترنال دسکتاپی متصل کرد؟

با توجه به ملزوماتی که برای اتصال هارد به گوشی نیاز است، بله میتوان این کار را به راحتی انجام داد.

Latest posts by مسعود نیکجو (see all)
مسعود نیکجو
ارسال دیدگاه