اجزای تشکیل دهنده هارد دیسک

اجزای تشکیل دهنده هارد دیسک

اجزای اصلی هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک به دو بخش کلی تقسیم می‌شود. قسمت اول برد الکترونیکی هارد دیسک بوده; که به آن Logic Board گفته می‌‌‌شود و قسمت دوم نیز که مکانیکی است به Hard Drive Assembly معروف است. اما این موضوع در میان کاربران به صورت مخفف یعنی HDA بیان می‌شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقمند به دریافت اطلاعات درباره اجزای اصلی هارد دیسک هستید، تا آخر این مقاله با فیوچرکالا همراه باشید.

هارد دیسک چه وظیفه‌ای دارد؟

هارد دیسک یا دیسک سخت یک وظیفه دارد و آن هم حفظ دائمی دیتا است. هر داده و اطلاعاتی‌ که برای ذخیره‌سازی به هارد دیسک منتقل می‌‌‌شود، تا زمانی که بر روی سکتورها حذف نشود، در مکان‌ خود باقی خواهد ماند.

حال برای توضیحات بیشتر در بخش بعدی به قطعات تشکیل دهنده هارد دیسک بیشتر می‌پردازیم.

کانکتور برق و کانکتور دیتای هارد دیسک

یکی از اجزای اصلی هارد دیسک کانکتور برق و کانکتور دیتای هارد است. هارد دیسک‌ها دو سری پین اصلی دارند; یکی از آن‌ها برای برق هارد دیسک و دیگری برای انتقال اطلاعات است.

پین های برق 15 تایی هستند و پین هایی که برای انتقال اطلاعات است دارای 7 پین است. حال از بین این 7 پین دوتا از آنها برای ارسال دیتا و دوتای دیگر برای دریافت داده‌ها است. از 15 پین برق برای تامین سه ولتاژ 3.5، 5، 12 ولت استفاده می‌شود.

 

اجزای اصلی هارد دیسک| قطعات تشکیل دهنده هارد دیسک
اجزای اصلی هارد دیسک| قطعات تشکیل دهنده هارد دیسک

کنترلر هارد دیسک

در واقع بزرگترین آی‌سی روی برد الکترونیکی هارد است و جزو اجزای اصلی هارد دیسک به شمار می‌رود. این کنترلر مانند یک  سی پی یو عمل می‌کند. تمامی دستورات توسط کنترلر هارد بین هارد و مادربرد مدیریت می‌شود.

مقاله “بهترین هارد برای گیمینگ” را از دست ندهید

حافظه کش هارد

یکی دیگر از اجزای اصلی هارد دیسک حافظه کش است. در کنار چیپ کنترل کننده هارد یک چیپ به شکل مستطیل قرار دارد که این همان حافظه رم است. این حافظه به عنوان کش نیز استفاده می‌شود. حافظه کش هارد دیسک همان بافر است که در پردازش داده‌ها نقش مهمی دارد.

علت وجود کش در هارد دیسک، این است که هارد درایوها از میکروکنترلرهای بسیار ظریف استفاده می‌کند. این میکروکنترلرها اطلاعات را به شیوه خاصی پردازش و منتقل، و در این بخش هارد درایو به عنوان یک فیلتر برای انتقال اطلاعات عمل می‌کند.

آی سی رام هارد

حافظه رام یک حافظه فقط خواندنی و مانا است و این بخش هم جزو اجزای اصلی هارد دیسک به شمار می‌ رود که با قطع برق اطلاعات آن از بین نخواهد رفت.

حافظه رام نقطه مقابل حافظه رم است، زیرا دو تفاوت اصلی دارند:

اولین تفاوت در این است که زمانی که برق دچار قطعی شود تمامی اطلاعات هارد پاک می‌‌شود، چون رم یک حافظه نامانا و موقت است.

دومین تفاوت آن در این است که رام حافظه‌ای است که می‌توان اطلاعات را هم روی آن نوشت و هم خواند. حافظه رام یک آی‌سی قابل برنامه‌ریزی شده است که در برخی از هارد‌ها به صورت 8 پین جداگانه قرار گرفته است.

 

قطعات هارد درایو| اجزای هارد درایو
قطعات هارد درایو| اجزای هارد درایو

آی سی درایور موتور هارد

هارد دیسک دارای یک موتور پرقدرت است و این موتور نیز، یکی از اجزای اصلی هارد دیسک محسوب میشود که باعث چرخش دیسک گرد هارد می‌شود.

آی‌سی درایورها در واقع یک تشدید کننده جریان است یعنی سیگنال را روی کنترلر رد می‌کند و همان سیگنال را پر قدرت تر و بیشتر به موتور ارسال می‌کند.

مقاله “بهترین هارد برای مصرف خانگی” را از دست ندهید

پلاتر هارد دیسک

تعداد پلاتر در هر هاردی متفاوت است. در واقع ممکن است هاردی تنها دارای یک پلاتر باشد اما یک هارد دیگر تشکیل شده از دو و یا حتی سه پلاتر باشد؛

درنهایت اگر هر چه تعداد پلاترها در یک هارد بیشتر باشد این بدان معناست که فضای ذخیره اطلاعات بر روی هارد بیشتر خواهد شد.

در بیشتر هاردهای 1.8 اینچی و 2.5 اینچی که برای لپ تاپ هستند، دو پلاتر وجود دارد ولی در هاردهای 3.5 اینچی، 3 پلاتر وجود دارد. البته در برخی از رایانه های رومیزی قدرتمند از 4 پلاتر تشکیل شده اند. پلاتر یا همان دیسک گردان به موتورهارد دیسک متصل است.

به این دیسک گردان‌ها پلاتر نیز گفته می‌شود که جزو اجزای اصلی هارد دیسک شمرده می‌‌شوند. هرچقدر تعداد دیسک گردان‌ها در هارد بیشتر شود باعث افزایش گنجایش هارد می‌‌شود.

 

قطعات هارد دیسک| اجزای هارد دیسک
قطعات هارد دیسک| اجزای هارد دیسک

موتور Spindle هارد درایو

دیسک گردان هارد به وسیله موتور بادوام و مقاوم اسپیندل می‌‌چرخند و همین امر موجب می‌ شود که این قطعه جزو اجزای اصلی هارد دیسک به شمار برود. زمانی که حرف از سرعت می‌‌شود، منظور سرعت چرخش هارد دیسک است.

هد هارد دیسک مهمترین اجزای اصلی هارد دیسک

هد هارد بر روی بازوی حرکتی در دیسک گردان حرکت می‌‌کند; تا بتواند هرنقطه از هارد دیسک را دسترسی داشته باشد، و عملیات خواندن و نوشتن داده را انجام می‌دهد.

ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله با فیوچر کالا همراه بودین.

سوالات متداول

مهمترین جزء یک هارد دیسک کدام قسمت می‌باشد؟

مهم ترین قسمت از اجزای هارددیسک قسمت هد است که مسئولیت خواندن و نوشتن اطلاعات را دارد.

اطلاعات در کدام قسمت هارد ذخیره می‌شود؟

 در سکتور های هارد و جزئی از پلتر است.

وظیفه‌ی حافظه کش هارد چیست؟

یک حافظه بین cpu و رم بوده که اطلاات را به طور موقت در خود نگه می‌دارد. به همین دلیل آن را حافظه نامانا نیز می‌نامند.

Latest posts by مسعود نیکجو (see all)
مسعود نیکجو
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه