نصب و راه اندازی اس اس دی

نصب و راه اندازی اس اس دی| نصب هارد SSD| نصب SSD روی مادربرد

اس اس دی به عنوان یکی از جدیدترین حافظه‌های دنیای فناوری است که توانسته جایگاه بسیار مناسبی در میان تجهیزات ذخیره‌کننده داشته باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اس اس دی مورد مد نظرتان را خریداری نموده و حال به دنبال نصب و راه اندازی اس اس دی هستید پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید و تا پایان با فیوچر کالا همراه باشید.

حافظه اس اس دی که به اشتباه رایج کاربران در بازار آی تی به عنوان هارد از آن یاد می‌شود یک حافظه‌ای است که دارای قطعات مکانیکی نیست و همین موضوع تفاوت اصلی میان اس اس دی و هارد دیسک است.

از همین حیث ما اس اس دی را به عنوان حافظه می‌شناسیم ولی به دلیل سرچ فراوان کلمه هارد اس اس دی از کلمه هارد برای SSD استفاده می‌نماییم ولی این نکته را فراموش نکنیم که اس اس دی یک نوع حافظه بوده ولی عام آن را به عنوان هارد بیان می‌کنند که متاسفانه این کلمه مناسب این نوع حافظ نیست.

حال که متوجه شدیم اس اس دی هارد نیست و یک حافظه است به نحوه نصب، راه اندازی، حمل و نقل و روش استفاده از آن می‌پردازیم.

نصب و راه اندازی اس اس دی| نصب اس اس دی| نصب SSD
نصب و راه اندازی اس اس دی| نصب اس اس دی| نصب SSD

آموزش نصب اس اس دی

نصب اس اس دی بسیار راحت بوده و دارای پیچیدگی زیادی نیست اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این کار را با دقت بالا انجام دهید تا بتوانید نصب راحتی را تجربه نمایید.

اس اس دی با انواع‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. بعضی ازآن‌ها به صورت رم هستند ولی دو مدل رایج اس اس دی‌ها: اس اس دی ساتا و اس اس دی M2 است.

تفاوتی که در میان این دو اس اس دی است این است که اس اس دی هایی که دارای درگاه ساتا هستند با تمامی مادر بردها سازگار بوده و اطلاعات را با سرعت 500 مگابایت بر ثانیه منتقل می‌کنند.

نصب  اس اس دی ساتا

براکت اس اس دی:

قبل از نصب اس اس دی به این موضوع توجه داشته باشید که اس اس دی‌های ساتا 2.5 اینچی بوده و برای نصب در داخل کیس نیازمند براکت هستند. براکت SSD برای نصب حافظه SSD در محفظه هارد 3.5 اینچی استفاده می شود. البته گفتنی است که در بعضی از کیس‌های حرفه‌ای محفظه‌ای برای نصب اس اس دی در نظر گرفته شده است که در این صورت نیازی به نصب براکت نیست و شما می‌توانید از همان محلی که بر روی کیس تعبیه شده است استفاده نمایید.

در این بخش از نصب و راه اندازی اس اس دی پس از تهیه براکت اس اس دی مراحل نصب را باهم طی می‌کنیم:

نصب براکت اس اس دی| نصب هارد اس اس دی| نصب اس اس دی بر روی کامپیوتر
نصب براکت اس اس دی| نصب هارد اس اس دی| نصب اس اس دی بر روی کامپیوتر

 

1.برای نصب SATA SSD، ابتدا SSD را به براکت وصل می کنیم، سپس SSD و براکت را در یک محفظه اختصاصی هارد دیسک نصب می کنیم و از محکم بودن پیچ اس اس دی اطمینان حاصل می‌نماییم.

 

نصب اس اس در کیس| راه اندازی اس اس دی در کامپیوتر
نصب اس اس در کیس| راه اندازی اس اس دی در کامپیوتر

 

2.پس از اطمینان از پایداری حافظه SSD، کابل برق مخصوص را از طریق پورت مربوط به حافظه SSD متصل می کنیم.

3.سپس کابل دیتا (SATA) را به هارد وصل می کنیم.

نصب SSD M2

اس اس دی‌های M2 دارای سرعت بیشتری نسبت به اس اس دی‌های ساتا هستند. این نوع SDD‌ها به دلیل مزیت‌هایی نظیر سرعت و ابعاد کوچک‌تر دارای هزینه بیشتری هستند و در مادربردهای با نسل جدید و پیشرفته سازگاری بالایی دارند.

نصب اس اس دی M2| نصب SSDM2| نصب و راه اندازی اس اس دی

برای نصب SSD روی مادربرد نیاز است که به مدل مادربرد در هنگام خرید اس اس دی M2 توجه داشته باشید. SSD M2 دارای یک درگاه 2 میلی متری بوده و این پورت برای تمامی‌ حافظه‌های M2 مناسب است.

در این مرحله از نصب و راه اندازی اس اس دی به بخش نصب SSD M2 بر روی مادربرد می‌رسیم و مراحل نصب را باهم بررسی می‌کنیم:

نصب و راه اندازی اس اس دی M2| نصب SDDM2 بر روی لپ تاپ
نصب و راه اندازی اس اس دی M2| نصب SDDM2 بر روی لپ تاپ

1.حتما در هنگام نصب حافظه SSD m.2 به شیار پورت m.2 برای رو به رو شدن با اسلات حافظه SSD توجه کنید.

 

نصب SSDM2| نحوه نصب اس اس دی M2
نصب SSDM2| نحوه نصب اس اس دی M2
 1. SSD را به آرامی داخل درگاه m.2 فشار دهید.
SSDM2| راه اندازی اس اس دی
SSDM2| راه اندازی اس اس دی
 1. هنگامی که SSD در جای خود قرار می گیرد، وقتی آن را به سمت پایین فشار می دهید، با شیار پیچ در یک ردیف قرار می گیرد.
اس اس دی M2
اس اس دی M2

 

 1. در برخی موارد، حافظه SSD بیش از حد با مادربرد است، بنابراین باید از مهره کوپلینگ که در جعبه مادربرد است استفاده کنید.
پیچ اس اس دی| پیچ SSDM2
پیچ اس اس دی| پیچ SSDM2

 

 1. پیچ مخصوص SSD را ببندید و سفت کنید.
 1. در نهایت کامپیوتر را روشن می کنیم و از وصل بودن حافظه SSD مطمئن می شویم.

 

تمامی مراحل گفته شده برای نصب SSD بوده و شما می‌توانید از این راهنمای نصب و راه اندازی اس اس برای نصب SSD روی مادربرد‌های قدیمی و یا جدید استفاده نمایید.

نکته : قبل از نصب SSD، مطمئن شوید که مادربرد و یا کیس از حافظه SSD  خریداری شده پشتیبانی می کند.

نصب هارد اس اس دی روی لپ تاپ

هنگامی که هارد دیسک SSD را نصب میکنید، نه تنها ویندوز سریع‌تر روشن و خاموش می شود، بلکه نرم افزارها سریع‌تر اجرا می شوند و سرعت کلی لپ تاپ شما افزایش می یابد.

اگرچه SSD هنوز گران هستند، اما مزایای زیادی مانند سرعت و قابلیت اطمینان و افزایش طول عمر باتری کاربران را تشویق می کند با نصب SSD در لپ تاپ از این مزایا استفاده کنند.

حافظه های SSD از فلش مموری استفاده می کنند که بسیار سریع‌تر از هارد دیسک های قدیمی است. با نصب SSD  روی لپ تاپ بلافاصله دو تغییر اساسی را مشاهده خواهید کرد:

1.سرعت راه اندازی ویندوز

2.افزایش سرعت بالا آمدن نرم افزارها  و سریع‌تر شدن خواندن اطلاعات.

در این بخش از راهنمای نصب و راه اندازی اس اس دی به بررسی نحوه نصب SSD روی لپ تاپ می‌پردازیم.

دو روش برای نصب اس اس دی بر روی لپ تاپ وجود دارد:

 1. نصب مستقیم اس اس دی بر روی لپ تاپ

این روش هنگامی قابل استفاده است که ما بخواهیم از اس اس دی به عنوان حافظه جایگزین استفاده نماییم.

اس اس دی لپ تاپ| اس اس دی اینترنال
اس اس دی لپ تاپ| اس اس دی اینترنال

 

 1. برای نصب و راه اندازی ابتدا SSD لپ تاپ را خاموش می‌نماییم و باطری را از آن جدا می‌نماییم.
 1. سپس پشت لپ تاپ را باز کرده و هارد قدیمی را جدا کرده و یک SSD جایگزین آن کنید.
 1. بعد از اطمینان از محکم بودن SSD در جای خود پشت لپ تاپ را بسته و آن را روشن کرده و به نصب ویندوز جدید و نرم افزارها و درایور های مورد نیاز بپردازید.

نصب SSD در لپ تاپ با هارد دیسک SATA بسیار متفاوت است. اکنون می توانید از سرعت بالای SSD در لپ تاپ خود لذت ببرید و از آن استفاده کنید. برای دسترسی به اطلاعات هارد دیسک لپ تاپ قدیمی خود، می توانید SATA را به USB تبدیل کنید یا هارد دیسک را داخل یک جعبه هارد 2.5 اینچی قرار دهید و از آن به عنوان هارد اکسترنال استفاده کنید. در این حالت شما می‌توانید از نصب SSD روی لپ تاپ در کنار هارد خودش استفاده نمایید.

 1. نصب  SSD به عنوان هارد دوم

راه دیگری که برای نصب هارد SSD در لپ تاپ وجود دارد، نصب دو حافظه روی لپ تاپ است. این روش اینگونه است که هارد دیسک قدیمی روی لپ تاپ باقی می‌ماند و با استفاده از CADDY لپ تاپ  می‌تواند از دو حافظه به طور همزمان استفاده نماید ,  و به اصطلاح نصب هارد SSD در کنار HDD  لپ تاپ را انجام دهید.

در این روش، با استفاده از نصب اس اس دی به جای درایو نوری CD/DVD لپ تاپ شما دو هارد دیسک خواهد داشت و هارد قبلی دست نخورده باقی می‌ماند. با این عمل HDD Caddy به جای درایو نوری نصب می شود. اگرچه داده‌ها و هارد قدیمی روی لپ تاپ باقی می ماند و ویندوز را می توان روی SSD نصب کرد و از سرعت بالا بهره برد.

تنها نقطه ضعف این روش این است که درایو نوری از لپ تاپ جدا می شود و برای استفاده از CD/DVD باید از DVD رایتر خارجی استفاده کنید یا درایو نوری لپ تاپ را به آداپتور USB متصل کنید.

کدی چیست؟

برای تبدیل هارد دیسک اینترنال به درایو اکسترنال به ابزاری به نام کدی نیاز دارید. برای نصب فقط کافی است که Caddy را با درایو نوری خود جایگزین کنید و به راحتی از آن استفاده کنید.

برای خرید CADDY حتما به نوع لپ تاپ و ابعاد سی دی رام توجه نمایید که با یکدیگر سازگار باشند.

در این قسمت از آموزش نصب و راه اندازی اس اس دی  به بررسی نحوه نصب SSD از طریق کدی می پردازیم. حال پس از آماده سازی CADDY برای جاگذاری به صورت زیر عمل می کنیم:

کدی لپ تاپ| کدی چیست؟| کدی اس اس دی
کدی لپ تاپ| کدی چیست؟| کدی اس اس دی

1.ابتدا اس اس دی را در SDD CADDY نصب کنید.

2.هارد دیسک را با چهار پیچ زیر آن محکم کنید.

3.درپوش بالایی کدی را با پیچ های آن ببندید.

4.دی وی دی رایتر / سی دی رام  یک براکت کوچک در پشت درایو دارند، براکت را باز کرده و به انتهای SDD CADDY منتقل کنید.

5.پیچ  را که کدی را در جای خود نگه می دارد ببندید.

 

 راه اندازی اس اس دی  

برای تنظیمات بعد از نصب SSD  شما می‌توانید از طریق روش‌های زیر اقدام به راه اندازی اس اس دی نمایید:

1.پارتیشن بندی و نصب ویندوز روی حافظه SSD

نصب ویندوز| راه اندازی اس اس دی
نصب ویندوز| راه اندازی اس اس دی

برای این کار کافی است در هنگام نصب ویندوز هارد دیسک را پارتیشن بندی کنید و پس از نصب و راه اندازی ویندوز شروع به ذخیره اطلاعات کنید.

 

2.راه اندازی اس اس دی از طریق  Disk Management

راه اندازی اس اس دی| راه اندازی اس اس در لپ تاپ
راه اندازی اس اس دی| راه اندازی اس اس در لپ تاپ
 1. ابتدا Win + X  را فشار دهید تا لیست گزینه های ویندوز نمایش داده شود.
نصب اس اس دی
نصب اس اس دی

2.حال بر روی گزینه Disk Management کلیک کنید.

پارتیشن بندی هارد اکسترنال| چگونه هارد اکسترنال را پارتیشن بندی کنیم؟
پارتیشن بندی هارد اکسترنال| چگونه هارد اکسترنال را پارتیشن بندی کنیم؟

3.روی هارد دیسک فعلی خود کلیک راست کنید. این هارد دیسکی است که ویندوز و تمامی فایل های شما روی آن نصب شده است.حالا روی هارد دیسک فعلی راست کلیک کنید. این معمولاً هارد دیسکی است که ویندوز و سایر فایل‌ها در آن قرار دارند و معمولاً درایو C است

در این مرحله باید صدا را کم کنید. خواندن درایو و مشاهده میزان کاهش فضای این مرحله ممکن است کمی طول بکشد. در واقع در این پارتیشن می توانید هارد دیسک را به پارتیشن بندی نشده تقسیم کنید و در نتیجه فضای خالی ایجاد کنید.

نصب اس اس دی بر روی کامپیوتر
نصب اس اس دی بر روی کامپیوتر

4.حالا انتخاب کنید که چند مگابایت را می خواهید کاهش دهید. توجه داشته باشید که اندازه کل مشخص شده پس از کوچک شدن از درایو SSD کوچکتر است. به عنوان مثال، اگر هارد دیسک SSD 250 گیگابایت باشد، اندازه فشرده سازی باید کمتر از 250000 مگابایت باشد.

5.حالا روی گزینه  SHAREK کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود.

 

آموزش کار با اس اس دی

اس اس دی به عنوان مکانی برای ذخیره اطلاعات شناخته می‌شود.کار با اس اس دی‌ها بسیار آسان است و پس از گذراندن مراحل نصب و پیکربندی کافیست تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در آن کپی و پیست کنید.

نکات مهم در نگهداری از اس اس دی

پس از گذراندن مراحل نصب و راه اندازی اس اس نوبت به بررسی نکات مهم در نگهداری از SSD  می‌رسید. رعایت این نکات مهم سبب افزایش طول عمر اس اس دی شده و شما را از خرید SDD مجدد بی نیاز می‌کند.

نحوه نگهداری از اس اس دی M2

 1. هرگز SSDM2 را با دست خیس روی برد قرار ندهید. همانطور که میدانید اتصال کوتاه با فلزات یا مایعات باعث می شود قسمتی از برد محصول به قسمت دیگر متصل شود و این اتصال باعث سوختن SSD و در نهایت معیوب شدن آن می شود.
 2. برای دریافت بیتکوین از SSDM2 استفاده نکنید.
 3. هرگز این محصول را به طور کامل فرمت نکنید.
 4. اس اس دی M2 خود را تا آخر پر نکنید.

نحوه نگهداری از اس اس دی ساتا

 1. برخی از اس اس دی‌ها نسبت به برق گرفتگی و آسیب فیزیکی حساس هستند، در صورت استفاده از این محصولات، آنها را در معرض شرایط نامناسب قرار ندهید.
 2. برای جلوگیری از آسیب فیزیکی به این نوع اس اس دی، لطفاً هنگام نصب آن را به درستی در سیستم قرار دهید.
شرایط گارانتی
 •  گارانتی فقط شامل کالایی است که دارای برچسب هولوگرام و شماره سریال باشد.
 •  لوازم جانبی کالا شامل کابل، آداپتور، کابل‌های تبدیل و… شامل گارانتی نمی‌باشد.
 •  این شرکت در قبال اطلاعات شخصی داخل حافظه هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 •  کالایی که تولید آن متوقف یا در انبار موجود نباشد، با مدل دیگری تعویض خواهد شد و مبلغ مابه التفاوت لحاظ خواهد شد.
شرایط انتقضای گارانتی
 •   مخدوش بودن هولوگرام و شماره سریال
 •  در صورت وقوع هر کدام از موارد زیر و تشخیص آن توسط کارشناس فنی( تشخیص اولیه و ثانویه) کالا فاقد گارانتی می‌باشد و در صورت امکان، تعمیر و هزینه آن از مشتری اخذ می‌گردد. ( زنگ زدگی، تغییر رنگ، ریخته شده مایعات، آسیب دیدگی ناشی از نوسانات برق، ایرادهای فیزیکی و ظاهری، بروز اشکالات فنی، تعمیر کالا توسط افراد غیر مجاز)
 • در صورت بروز اشکال در زیر ساخت‌های مخابراتی فیلترینگ و قطع شدن پورت‌ها و… این شرکت هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

 

جمع بندی

نصب SSD در لپ تاپ و کامپیوتر سختی های خود را دارد. در این فرآیند اولین قدم انتخاب یک SSD مناسب است. از طرفی باید از قابلیت نصب SSD در لپ تاپ یا کامپیوتر مورد نظر و سازگاری آن با آنها اطمینان حاصل کنید. مرحله دوم کپی و انتقال داده ها از جمله سیستم عامل به دیسک مقصد است. در نهایت باید یک SSD را در لپ تاپ و کامپیوتر خود نصب کنید.

سوالات متداول

 1. برای نصب و راه اندازی اس اس دی باید به چه نکاتی توجه نماییم؟

نوع لپ تاپ، اندازه اس اس دی یکی از فاکتورهای مهم برای خرید اس اس دی و اقدام به نصب آن است.

2. آیا می‌توان در لپ تاپ از دو حافظه به طور همزمان استفاده کرد؟

بله، این امکان با استفاده از کدی و یا باکس تبدیل برای استفاده به طور همزمان اس اس دی و یا هارد دیسک وجود دارد.

3.نصب هارد 2.5 اینچی در کیس نیازمند چه قطعه‌ای است؟

برای نصب اس اس دی 2.5 اینچی در کامپیوتر شما نیازمند خرید کدی هستید تا بتوانید از اس اس دی خربداری شده در کامپیوتر استفاده نمایید.

4. آیا می‌توان SSDM2 را درهمه لپ‌ تاپ‌ها و کامپیوترها استفاده کرد؟
این بستگی به مادربرد شما دارد که آیا از اس اس دی M2 پشتیبانی می کند یا خیر.
Latest posts by مسعود نیکجو (see all)
مسعود نیکجو
ارسال دیدگاه